Aktuelno

Najnovije vijesti, saopštenja...

Djeca uživaju prilikom pripreme jela, jer za njih to predstavlja posebnu igru, u kojoj učestvuju zajedno sa roditeljima. U vrijeme naših baka, tajne kuvanja su se prenosile sa generacije na generaciju.

Provodili su se sati u učenju djece ovoj vještini. Danas, u vrijeme brze hrane, video igrica i gustog rasporeda dnevnih obaveza roditelja i djece, kuvanje je zanemareno.

Zbog čega je važno da naučimo dijete da kuva
Djeca uživaju prilikom pripreme jela. Za njih to predstavlja posebnu igru, u kojoj učestvuju zajedno sa roditeljima. Oni mjere, miješaju sastojke, sjeckaju - osjećajući zadovoljstvo što pomažu i učestvuju u nečemu tako važnom za cijelu porodicu.

Očuvanje porodične tradicije, takođe je značajan razlog za uključivanje djece u pripremanje hrane (prenošenje 'tajnih' recepata naših baka).

Razlozi da naučimo djecu da kuvaju su brojni (između ostalog, brza hrana je skupa i nezdrava...), ali najvažnije je da im ovim učenjem dajemo veće šanse da zdravije odrastu. Osposobljavanjem djeteta da procijeni svježinu namirnica i da pretvori sastojke u ukusnu hranu, pomažete mu da napravi mudar izbor onoga što će jesti.

Kuvanje je aktivnost za sve godine
Djecu treba uključiti u pripremanje hrane još u ranom uzrastu, u zavisnosti od njihove spretnosti i zainteresovanosti. Važno je da znamo sa čim treba da startujemo.

U uzrastu od tri do šest godina djeca mogu da peru voće i povrće, serviraju, čiste trpezarijski sto, asistiraju prilikom pripreme hrane (dodaju namirnice, miješaju sastojke u činiji...), čiste radni pult, stavljaju papir za pečenje u pleh, oblikuju kolače pomoću modlice...

Djeca uzrasta od šest do deset godina će vam pomoći čitanjem recepata, pisanjem spiska za kupovinu potrebnih namirnica, dodavanjem sastojaka prilikom kuvanja (pomoću mjerice), mućenjem mase električnim mikserom, pripremanjem voća i povrća za upotrebu, i slično.

Aktivnosti u kuhinji za djecu starosti od deset do trinaest godina: pripremanje jednostavnih jela po receptu - uz malu pomoć, korišćenje mikrotalasne pećnice i šporeta, rendanje namirnica, korišćenje noža - uz nadzor.  

Tinejdžeri već sami mogu da planiraju zdrav obrok, kao i izbor jela koja će se posluživati na žurci ili prilikom neke posebne večere, mogu da spremaju jelo po receptu, prave spisak namirnica za nabavku, spremaju složenija jela - uz nadgledanje.

Sporedne aktivnosti u kuhinji
Pored kuvanja, važno je da dijete nauči i da održava higijenu u kuhinji. U zavisnosti od uzrasta, organizujte ga da opere ili obriše posuđe, očisti radnu ploču i slično. Važno je da se kuhinja napusti tek kada sve ostane čisto iza vas. Takođe, pored toga što ćete preduzeti sve mjere opreza da kuhinju učinite bezbjednom, naučite djecu da i sama budu oprezna, da vode računa o sebi.

Izvor: CDM

Veličina fonta