Aktuelno

Najnovije vijesti, saopštenja...

Socijalna distanca, koja je naša stvarnost proteklih mjeseci, ali i način života današnje djece, koja sve više provode vrijeme uz ekrane, doveli su do toga da se sve više njih povlači u sebe.

Kako ih podstaknuti na kontakte s drugima i promjene koje će u njihov život vratiti zaigranost i nesputanost?

Povučenost je vrlo česta prepreka u razvijanju društvenih vještina (komunikaciji, uspostavljanju i održavanju zdravih odnosa sa ljudima..) djece i mladih. Povučena djeca u većini su slučajeva sramežljiva, niskog samopouzdanja, teško uspostavljaju kontakt s drugima, rijetko prilaze drugoj djeci i započinju razgovor. U grupi djece više imaju ulogu posmatrača i slušača, nego aktivnog sagovornika. Teško im je izraziti što misle, kako se osjećaju, zašto se tako osjećaju, što im treba, što žele, što ih zanima, sve zadržavaju u sebi. Neka djeca se boje da će biti ismijana ili povrijeđena, neshvaćena, a neka ne znaju kako reći što ih brine ili o čemu razmišljaju. Zbog toga što se ne znaju izraziti neki reaguju agresivno, ljuto, nervozno, depresivno i još se više povlače u sebe, izbjegavaju kontakte s drugom djecom.  Povučena djeca često znaju biti u svom svijetu, u mislima i često nisu prisutna.

“Kod takvog problema potrebno je razgovarati sa djetetom, slušati ga, imati strpljenja i razumijevanja za tu osobinu pogotovo ako ste kao roditelj potpuno suprotnog karaktera. Dijete mora osjećati i znati da će od roditelja imati podršku, da mu se može obratiti s bilo kakvim problemom i da pritom neće biti ismijano i poniženo. Djetetu treba svojim primjerom pokazati kako se nositi u nekim situacijama, kako se uključiti u razgovor, kako pristupiti drugoj osobi, pomoći mu da izgradi i ojača samopouzdanje i vjeru u sebe, da se zna odbraniti od verbalnih i fizičkih nasilnika", savjetuje Ružica Žibrat iz Međunarodnog instituta prirodnog zdravlja.

“Kao roditelj povučenog djeteta, sigurno ste pokušali puno toga gore navedenog kako biste mu pomogli. Ako to nije donijelo odgovarajuće rezultate, potrebno je potražiti stručnu pomoć jer sve što dijete zadržava u sebi, a trebalo bi izreći, s vremenom stvara emocionalne, mentalne i energetske blokade koje uzrokuju ozbiljne prepreke u komunikaciji i odnosima u mladosti i odrasloj dobi.

Međutim, povučenost se često tumači kao sramežljivost, ali to nisu dva identična pojma. Obično se već u najranijoj životnoj dobi uočavaju djeca koja su 'vođe', lakše sklapaju prijateljstva, ekstrovertirana su i bučna, za razliku od one druge, manje uočljive i povučene ili introvertirane djece. 

Izvor: https://www.roditelji.hr/

Veličina fonta