Aktuelno

Najnovije vijesti, saopštenja...

Medicinski stručnjaci tvrde da nijedna beba ne može preći u sljedeću razvojnu fazu dok joj se živčani sistem ne razvije dovoljno. Međutim, ono što kao roditelj možeš učiniti jeste da najmlađima pružiš podršku i podsticaj kako bi se što zdravije razvijali.

Svaka beba je jedinka za sebe. Dječji razvoj se ne odvija pravocrtno već "skokovito", s razdobljima kada se naizgled ništa ne događa. Međutim, u vrijeme tih "mirnih" faza živčani sistem se razvija do one tačke kada je moguće postići drugi očigledan korak u razvoju. Sasvim je normalna pojava da u određenim periodima dijete u nečemu napreduje, a u nečemu manje. Naravno, sve ove igre i vježbice neće imati efekta ukoliko beba ne osjeti vašu ljubav i pažnju.

  1. Vježbe posmatranja

Beba voli posmatrati predmete koji su u pokretu i uživa u jarkim bojama. Sviđaće joj se posmatrati šarene igračke obješene iznad krevetića. Pokušavaće ih dohvatiti ili čak pokrenuti. To je rani oblik igre i stoga ga treba podsticati. Igračke možeš pričvrstiti kako ne bi padale, a na tržištu postoje posebni kompleti igračaka namijenjeni za razvijanje aktivnosti. One će pomoći da beba ostvari koordinaciju ruku i očiju, a uz to će joj pružiti mnogo zanimljivih mogućnosti za upoznavanje raznolikosti zvuka i pokreta.

  1. Vježbe u kadici 

Beba bi se, takođe, trebala igrati u kadici za vrijeme kupanja. Isprva ćete je u tome podsticati, prskajući joj trbuščić vodom i pričajući joj, a ona će ubrzo naučiti kako može i sama prskati. Vrlo je važno da neprestano pričaš i da se direktno obraćaš svojoj bebi. Iako ona ne razumije tvoje riječi, raspoznaje glas, a kada napuni dva mjeseca, počeće ispuštati prve gugutave zvukove. Takođe je preporučljivo da bebi pjevaš, ona će u tome uživati. Kod šestomjesečnih beba primjećuju se velike promjene. Težina im se znatno povećala, šake, koje su do tada obično bile čvrsto stisnute, sada se sve češće otvaraju. U tom uzrastu, pogled se već zadržava na određenim predmetima a pratiće i osobu koja se kreće. Beba sada uživa u društvu. Već s osam mjeseci bebe razumiju društvena pravila.

  1. Vježbe za sjedenje

Beba koja je napunila šest mjeseci po mnogo čemu se razlikuje od novorođenčeta. Ona sada može sjediti, ako ima dobar oslonac. Ukoliko je držiš u stojećem položaju, veći dio svoje težine moći će prebaciti na nožice i kotrljati se ako je staviš na pod. U tom uzrastu voli ležati na leđima i igrati se sa svojim stopalima. Takođe, već je u stanju držati bočicu ili šoljicu s poklopcem na rupice. Može držati zvečku, a kada je ispusti, pogledaće prema mjestu gdje je pala. Ako ugleda nešto što želi držati u rukama, ispružiće ruke prema vama. Zna koga voli, a koga ne. Može da negoduje ako je nepoznate osobe uzmu u naručje. Voli se igrati žmurke i smijaće se naglas kad god se ponovno pojavite.

U tom uzrastu, vrlo je koristan i vrtić za bebe. To je sigurno mjesto u koje možeš staviti bebu dok obavljaš uobičajene kućne poslove ili si zauzeta nekom drugom aktivnošću, a igračke su joj nadohvat ruke. Naravno, u tome ne bi trebalo pretjerivati​. Neke bebe nikada neće puzati i odmah sa sjedenja prelaze na hodanje.

  1. Vježbe za komunikaciju 

Ako ti beba nešto pokušava reći, odgovori joj. Takođe, pjevaj joj i recituj.. Bebi će se posebno sviđati igre koje uključuju radnje, pogotovo ona "gdje zeko pije vodicu" i slične. Bebe i mala djeca vole stalna ponavljanja određenih stvari, pratiti ritam, pa je puštanje muzike poželjno čak i u ovom uzrastu. 

  1. Boje 

Dječja soba s mnogo svjetlosti, šarenim zavjesama, slikama i crtežima svidjeće se tvojoj bebi. Ne koristi previše pastelne tonove, ni u dekoru ni u garderobi. Kada bebu izvodiš u šetnju, na kolica nemoj navlačite zaklon, osim ako nije ružno vrijeme. Kako će beba onda vidjeti veliki, uzbudljivi svijet koji treba otkriti?

Izvor: https://miss7mama.24sata.hr/

Veličina fonta